Na Stoku – Cmentarz 440 Polaków

Cmentarz 440 Polaków zamordowanych przez hitlerowców na ziemnych terenach Fortu 49 „Krzesławice” w latach 1939-1941

W okresie II wojny światowej (jesień 1939 – jesień 1941 r.) na ziemnych terenach fortu, głównie w fosach, hitlerowcy dokonali egzekucji 440 Polaków. Ci wspaniali ludzie aresztowani i osadzeni w więzieniu przy ul. Montelupich lub więzieniu św. Michała przy ul. Senackiej przeciwstawili się złu okupacji i bestialstwu wroga; mimo wielokrotnych przesłuchań nie dali się zastraszyć, nie dali się złamać mimo bicia i maltretowania, odważni do końca.

Skazanych na śmierć przywożono popołudniami na teren fortu do kopania grobów, głównie w fortecznych fosach. Z powrotem zawożono ich do więzienia. Następnego dnia lub kilka dni później, o świcie, przywożono skazańców na teren fortu; prowadzono w wyznaczone miejsce i dokonywano egzekucji. Zwłoki zabitych wrzucano do zbiorowych mogił.

Po zakończonej wojnie, od 15 października do 6 grudnia 1945 roku przekopano cały ziemny teren fortu odkrywając 29 grobów, z których wydobyto 440 zwłok (w tym 18 kobiecych).

Na masowym grobie 27 maja 1956 r. położono tablicę (umieszczono na niej nieprawdziwe lata dokonywanych egzekucji), a w dniu 6 lipca 1957 r. odsłonięto pomnik według projektu rzeźbiarza M. Rajnocha oraz F. Totha z przedstawieniem umęczonego człowieka. Projekt architektoniczny całości cmentarza –  mauzoleum wykonali architekci: W. Leonowicz, B. Mikołajski, T. Ptaszycki.

NIE WOLNO NAM O NICH ZAPOMNIEĆ !

marzec 7th, 2008

Wstecz